Autumn Leaf announces 2016 Parade Lineup


April 24th, 2016 in Festival Events, News

Autumn Leaf to host the largest parade of its history

The following is the lineup as of thursday morning 9/22/16. It is subject to change but published here for the benefit of parade participants. It will be updated before the parade which begins at noon on Saturday 9/24/16.

  1. VFW Honor Guard
  2.  Parade Grand Marshal, David Severance and Festival Grand Marshal, Wilfred Woods
  3.  Autumn Leaf Festival President, Dan Moody
  4.  Washington State Autumn Leaf Festival Association- Royal Lady, Carol Forhan
  5.  Andreas Keller Musikwagen, Past Royal Ladies
  6.  Royal Bavarians Kanzler, Claire Burlingame
  7.  Leavenworth Mayor, Cherie Favair and City Administrator, Joel Walinski
  8.  Leavenworth Chamber President Doc Elsea, V.P. Paula Helsel
  9.  Enzian Inn, Alphorns
  10.  Teacher of the Year, Bill Davies and Para Pro of the Year, Yolene Almedia
  11.  Cascade High School Cheer and Band
  12.  Cascade High Homecoming Royalty
  13.  Daffodil Festival Float
  14.  Leavenworth Bier Wagen
  15.  Fallen Hero Banners Snohmish
  16.  North Queens Drill Team
  17.  Pirates of Treasure Island
  18.  Washington State Apple Blossom Festival
  19.  Mountain Meadows Senior Living
  20.  Snohomish Sauerkraut Band
  21.  Royal Rosarians Prime Minister, Rick & Marie Saturn
  22.  Portland Rose Festival President, Frank Chinn
  23.  Portland Rose Society President, David & Elizabeth Etchepare
  24.  Gunslinger’s Drill Team
  25.  Stevens Pass Mountain Resort
  26.  Mount Baker High School Marching Band
  27.  Port Orchard Royality
  28.  Spokane Lilac Festival Float
  29.  Wenatchee Valley Senior King & Queen
  30.  Medical Lake Band
  31.  Washington State Eagles Yourth King, Queen & court
  32.  Washington State Eagles drill team
  33.  Marysville Strawberry Festival Float
  34.  Icicle Brewing Company
  35.  Monroe High Bearcat Marching Band
  36.  Monroe Dance Team
  37.  New Westminster Hyack Festival Float
  38.  WBCCI Airstream Club
  39.  River Ridge High School Band
  40.  Sequim Irrigation Festival Float
  41.  Navy Shore Patrol 1957 Jeep
  42.  Tenino Sound Train and Color Guard
  43.  Othello Distinguished Young Woman
  44.  Olympic View Middle School Drill Team
  45.  Leavenworth Senior Center
  46.  Brad Hawkins, 12 Dist. State Rep.
  47.  Leavenworth Lions Club
  48.  Olympic View Middle School Band
  49.  Upper Valley MEND
  50.  Chewelah Community Float
  51.  Bellingham Band
  52.  Northwest Cruisers Spokane
  53.  Capitol Lakefair Float
  54.  Giant Dancing Puppets
  55.  Ilwacco High School Marching Band
  56.  Deer Park Community Float
  57.  Santa and Mrs. Claus
  58.  Lil Senoritas Drill Team
  59.  La Senoritas Saber Drill Team
  60.  Sons of Norway Viking Ship
  61.  Southridge High School Band
  62.  Wenatchee Youth Circus
  63.  Walla Walla Cheer and Dance Team
  64.  City of White Rock Float
  65.  Prosser Mustang Band
  66.  Seattle Seafair Commodores
  67.  Leavenworth Golf Club
  68.  Walla Walla Marching Band
  69.  Prosser Community Float
  70.  Distinguished Young Women of Moses Lake
  71.  Meridian Marching Trojans Band
  72.  Town Ford
  73.  Cashmere Float
  74.  West Coast Country Heat Dance Team
  75.  Connell Community Float
  76.  Ballard High School Marching Band
  77.  Oroville May Festival Float
  78.  Everett Eagles Drill Team
  79.  Leavenworth Garden Club
  80.  Miss Rodeo Othello
  81.  Kelowna Float
  82.  Miss East Cascades, Brianna Eddy
  83.  Wahluke High School Band
  84.  Cashmere-Scare-crazy
  85.  Eastside Precision Drill Team
  86.  Mount Vernon Band
  87.  Martins’ Allstar Showteam
  88.  Port Orchard Royalty
  89.  John Deer Tractor
  90.  Darrell Parton Trucking
  91.  Jaegers Towing
  92.  Chelan County Fire District #3